Зайцевъд  
Парола
Регистрация на зайцевъд

Зайцевъдна общност

  Зайцевъди »

Карта на зайцевъдите в България

*Бизнес каталог


*

Бързо търсене в сайта

Търси: 
в: 
Последни търсения »

Мнение за сайта

Симеон Стаменов:
Прекрасен сайт.

Статистика

Регистрирани зайцевъди1778
Публикувани обяви:521
Статии в библиотеката:44
Новини в сайта:63
Потребителски галерии:496
Общо снимки в сайта:5663
Породи зайци10
Други сайтове:3
Mнения за сайта:33
Често задавани въпроси:0




Пастьорелоза (заразна хрема при зайците)

 

Пастьорелозата е отдавна известна, доста разпространена и се появява главно на фона на лоша хигиена, пренаселеност и едностранно хранене.
Тя засяга главно малките и подрастващите зайчета като смъртността може да достигне 90 на сто. Засяга се главно респираторният тракт. Инфекцията може бързо да се ограничи чрез използване на сулфамиди, антибиотици и кокцидиостатици заедно с подобряване на условията на отглеждане и хранене. Действително, отглеждането на зайци е доста рисковано, но този риск може да се предотврати при оптимална зоохигиена, рационално хранене, стриктна изолация и съблюдаване на зоопрофилактичните правила.

Причинител на пастьорелозата у зайците е бактерията Pasteurella multocida.

Пастьорелите са обитатели на лигавицата на горните дихателни пътища на всички зайци, но болестта се разпространява по дихателен път при намаляване на защитните сили на организма. Предразполагащ фактор за появата на заболяването е лошия микроклимат в помещенията (резки температурни промени, влажен въздух, лоша вентилация, тъмни нехигиенични помещения). Пренасянето и разпространението на пастьорелите може да се осъществи и чрез кръвосмучещите насекоми. Източник на инфекцията са болните животни чрез носните секрети, изпражнениетяи урината. Заболяването се проявява най-напред при неохранени животни със слаби защитни сили, но по-къснозасяга и напълно здрави животни. Затова още при първите случаи на заболяване трябва болните зайци да се изолират от останалите.

Пастьорелозата по зайците се явява три форми: остра, подостра, и хронична. Инкубационният период е от едно денонощие до 7-14 дни. Острата форма протича светкавично. Животни здрави вечерта на сутринта се намират умрели. Заболяването при подострата форма започва с повишаване на температурата до 41-42 градуса, при което зайците губят апетит, угнетени са и дишат тежко. Смъртта настъпва след 2-3 дена. Хроничната форма се проявява като ринит (заразна хрема). Заболяването започва със слизести секрети от носа, които впоследствие стават гнойни, засъхват около ноздрите и образуват корички, като затрудняват дишането. С предните си лапи зайците се опитват да премахнат залепналите кори, които ги дразнят, и по този начин със замърсените си крака пренасят причинителите на заболяването върху очната лигавица и тя се възпалява. Като усложнение на хроничната форма при пастьорозата може да възникне пневмония и абсцеси по тялото, съдържащи сметаноподобна гной.

Диагнозата се поставя въз основа на клиничните признаци и микробиологичните изследвания.

Източник: в. Гласът на фермера

 Мнения и оценки (1) »          Сподели във Facebook