Обезпокоителна е негативната тенденция от последните години на намаляване на броя на дивите зайци в ловните стопанства на територията на Регионалната дирекция по горите (РУГ) в Шумен. Това отчете шефът на Регионалната дирекция по горите в Шумен Тервел Стефанов на съвместна пресконференция, с участието на изпълнителния директор на Изпълнителна агенция по горите инж. Грирор Гогов и областния управител Венцислав Венков.
Данните от проведената през месец март пролетна таксация показват устойчиво завишаване на запасите от благороден елен, елен лопатар, сърна, дива свиня, яребица и фазан, както и при хищниците, но при дивите зайци за последните три години има намаление с около 10 хил. броя, което е към 33%.
Според специалистите видът трудно може да достигне бързо до своя биологичен оптимум, въпреки добрата способност за възпроизводство.
„Причините са камплексни – увеличаване на популацията от хищници, обработката на земеделските площи с аргесивни химикали, липса на подплашващи устройства на земеделските машини, лошите климатични условия и намаляването на площта на естествените укрития на този вид дребен дивеч”, коментира инж. Григор Гогов. По данни на РУГ-Шумен през 2011 г. броят на дивите зайци на територията на ловностопанските райони в региона е бил 29 778, през 2012 г. – 22 988, а за 2013 г. – 20012 броя.
Във връзка с проблема директорът на РУГ-Шумен поясни, че в последните три години не е разрешаван планов отстрел на див заек, а инж. Гогов допълни, че развъждането на бозайниците във ферма във Враца е успешно и също е стъпка в посока запазване на популацията.
„Шуменски регион е облагоделстван от запаси на едър дивеч. Потенциалът е добър и дава шанс за приходи от ловен туризъм. Има едно залитане към лова на дивя свиня, който не е характерен за равнинните райони”, коментира директорът на Изпълнителната агенция по горите, като обърна внимание, че плановият острел, който се извършва от ловните дружинки на практика контролира дивечовата популация, като влияе и върху селектирането и подобряването на трофейните качества на популациите от благороден елен и елен лопатар.
Във връзка с широко коментираната тема за незаконната сеч шефът на РУГ-Шумен заяви, че в региона няма проблем с оголване на големи площи и набези на организирани групи. „В 90% от случаите става въпрос за засечени нарушители с до 2 куб. метра дървесина, които обикновено се превозват с каруци”, коментира Тервел Стефанов.
Пред журналисти той оповести, че вече са влезли в сила три наказателни постановления срещу заловения да бракониерства в Държавно ловно стопанство „Паламара” през март 2012 година варненски бизнесмен Ваньо Иванов. Освен парична санкция от общо 1250 лв., на конфискация подлежат джипът на бракониера, както ловните оръжия, използвани при нелегалния лов.
Източник: Topnovini.bg