850 ловци започнаха преброяването на дивите зайци на територията на Ловно-рибарско сдружение - Плевен. Заешката популация е проблем в региона, като основна причина за намаляване и са монокултурите и окрупняването на земеделските площи, а не заболявания, обясни Павлин Докузов, специалист по ловно-стопанска дейност към Ловно-рибарско сдружение - Плевен. Използването на препарати - инсектициди, пестициди и др., също води до летален край при зайците, като най-много им вредят отровите за гризачи.
„Установено е, че зайците, които оцеляват, са тези от първо котило, а тези от второ и трето не успяват. Причината е, че след приключването на жътвената кампания нивите веднага се обработват. Вече никой не сади цвекло, а се засаждат зърнени култури. Като се добави и масовата обработка на земеделските площи и бракониерските набези, всичко това не е в полза за размножаване на зайците”, коментира Павлин Докузов.
От Ловно-рибарското сдружение в Плевен съобщиха още, че вече е приключил активният ловен сезон и ловците са подхранили дивеча в ловните си райони. Подхранване е направено в 34 дружинки - 29 на територията на Държавно горско стопанство - Плевен и 5 към Държавно горско стопанство - Никопол.
В началото на март са изготвени и графици за провеждане на общи събрания на дружинките, на които ще се гласува промяна или утвърждаване на ръководствата им. Срещите са и по повод пролетната таксация /преброяване/ на дивеча. „По закон в преброяването трябва да участват минимум 80 на сто от състава на дружинките. Таксацията се прави, за да се установят реалните количества на дивеча към момента”, обясни Докузов. Преброяването се извършва за едър дивеч - сърна, благороден елен и дива свиня, в районите, за които те са характерни. Брои се и местният дребен дивеч, като фазан, яребица и заек. След приключване на таксацията се попълват листи, в които се нанасят получените данни. Въз основа на тях се прави и планът за ползване на дивеч през следващия ловен сезон.
Източник: Бряг нюз