Зайцевъдството в България е разпокъсано и не може да задоволи нуждите на пазара, коментира управителят на Демонстрационната зайцеферма в ловешкото село Деветаки Стоян Бляхов. Предлагането на заешко месо е пъти по-ниско в сравнение с търсенето. Фермите в страната са малко и работят на дребно.
Повечето от тях не отговарят на европейските изисквания, обясни Бляхов. Неговата зайцеферма е създадена в края на април 1993 г. по българо-германския проект “Насърчаване на овощарството и лозарството в България и земеделието в планински регион Ловеч”, финансиран от Федералното министерство на Германия за икономическо сътрудничество и развитие. В началото във фермата се отглеждат 50 зайкини и 5 мъжки заека, а сега женските са 120, а мъжките 18. Всички животни са от породата ЦИКА. Те са четирилинеен хибрид, получен в края на 80-те и началото на 90-те години на миналия век в Германия под ръководството на д-р Цимерман. Заекът е селектиран от над 40 породи, като от всяка е взето най-доброто, обясни Стоян Бляхов. Зайците от породата ЦИКА са подходящи за месо. Те са с изключително добри показатели и са непретенциозен при отглеждането. Заплождането става на 115-тия ден след раждането. Това е с месец по-рано от останалите породи. Докато другите хибриди започнат да се заплождат, то зайците от породата ЦИКА вече имат едно поколение. Броят на родените зайчета е средно между 9,3 и 9,5. За сравнение в родината на породата ЦИКА – Германия, раждаемостта е на ниво 9, 1, разясни управителят на Демонстрационната ферма. При раждането малките тежат 65-70 грама, което се приема от специалистите за добър старт при отглеждането. Млечните качества на майката също са добри и по този начин зайчетата растат бързо. Отделят се от майката, когато достигнат тегло от 400-500 гр. При породата ЦИКА не се наблюдава изяждане и изоставяне на малките, което е характерно за другите породи. Не възникват и проблеми при преместването на малките при друга майка. На 85-ия ден от раждането си зайците вече са с тегло между 2,6 – 3,2 кг, а това се смята за първо качество, обясни Бляхов. В този период месото е с най-високи вкусови качества. Майката се използва за 8-9 раждания, за период от около година и половина. Зайците се хранят със смески във вид на гранули, съдържащи всички необходими хранителни съставки.
Климатът в България е изключително благоприятен за развитието на зайците от породата ЦИКА, коментира Стоян Бляхов. Лесното им приспособяване ги прави лесни за отглеждане. Генетичният им потенциал е изключително висок и са устойчиви на заболявания. Това дава възможност за отглеждането им на промишлено ниво и за създаване на големи зайцеферми, които имат шансове да наложат продукцията си на пазара. В момента търсенето на птиче месо намалява заради опасността от евентуалната поява на птичи грип. Проблеми имаше и с говеждото месо заради разпространението на болестта “луда крава”. При породата ЦИКА няма заболявания и това прави заешкото месо предпочитано от купувачите, заяви Стоян Бляхов.
Нужно е зайцефермите в страната да отговарят на нужните изисквания. Производството трябва да бъде синхронизирано с европейските изисквания, да се въведе техническо оборудване, процесът трябва да е механизиран и автоматизиран. По този начин освен високо качество се постига и намаляване на производствените разходи. При въвеждането на нужните технологии един зайцевъд може да работи със 100 зайци, а двама - с 300. Месото от фермата в Деветаки се пласира в големите хипермаркети у нас.
Освен с производството на месо Демонстрационната зайцеферма в село Деветаки се занимава и с отглеждането на зайци за разплод. Към фермата има цех за технологично оборудване, откъдето може да се закупят нужните за отглеждане технологии. За всички желаещи да се запознаят с отглеждането на зайците от породата ЦИКА се организират обучителни курсове. Проявяващите интерес към породата и отглеждането на зайците могат да се свържат със Стоян Бляхов на телефон 0889 620 027, а за контакт в Добрич телефонът е 0899 063 356.
Източник: ДобричМедия